Blog  

Dobre Plomby vs Złe Plomby 

Czyli o Funkcjonalnych Odbudowach Kompozytowych

Wypełnienie, potocznie nazywane plombą, wydaje się być prozaiczną sprawą. Szybki, zabieg, który pozwala nam zapobiegać poważnym problemom. Wypełnieniom nie poświęca się dużo uwagi. Pacjenci zazwyczaj chcą tylko, aby sam zabieg był szybki i komfortowy, tymczasem, szczelne, białe wypełnienie to nie wszystko! Aby było one w pełni funkcjonalne musi być odpowiednio uformowane w sensie fizjologicznym.

Dlaczego jest to istotne?

Wielkość siły żucia w warunkach uzębienia naturalnego to aż 70 kilogramów.
Aby kontakt międzyzębowy był bezpieczny dla mięśni, stawów oraz samych zębów, każde wypełnienie powinno być tworzone zgodnie z naturalną anatomią, czyli z odpowiednim uwzględnieniem:


-układu bruzd

-głębokości bruzd

-układu guzków

-nachylenia stoków guzków

Niestety wiele z realizowanych w gabinetach wypełnień to tak zwane lotniska, charakteryzujące się dużą, płaską powierzchnią. Takie wypełnienia obniżają wysokość zwarcia i negatywnie wpływają na całość układu jamy ustnej.

Zdrowe zęby bez problemów ortodontycznych i nieskażone próchnicą w pełnym zagryzieniu tworzą idealną wysokość zwarcia. Utrata kilku z nich, lub nieumiejętnie wykonane wypełnienia sprawiają, że żuchwa (dolnyluk zębowy) zbliża się do szczęki (górny łuk zębowy), a to wpływa bezpośrednio na to, jak wygląda nasza twarz. Dolny odcinek twarzy skraca się, przez co uwidoczniają się bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki, dodatkowo stajemy się bardziej narażeni na zapalenia kącików ust, czyli tzw. zajady.

Niekorygowane zmiany pogłębiają zwyrodnienie, zęby coraz bardziej się ścierają i zmieniają kształt. Im później podejmiemy działania tym trudniej będzie odtworzyć prawidłową funkcję, aż w końcu dojdziemy do punktu, w którym niemożliwy będzie powrót to wyjściowych warunków naturalnych.

W stomatologii szereg poważnych problemów, które później wymagają skomplikowanego leczenia zaczyna się od drobnych pozornie nieistotnych czynników, dlatego naszym obowiązkiem jest nieustanna edukacja, aby każda osoba miała pełną świadomość jak wielką wartość mają jej naturalne zdrowe zęby. Zęby, który muszą nam wystarczyć na całe życie.

Dlatego w naszej klinice wykonujemy wyłącznie funkcjonalne wypełnienia kompozytowe.
Naszą misją jest zawsze odtworzenie naturalnych warunków jamy ustnej tak w kontekście funkcji jak i estetyki.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Zaplanuj swoje leczenie
 w naszej Klinice:

Dr n. med. Ewa Chomik

Dr n. med. Piotr Chomik

POLECANE POSTY

Aleja Grunwaldzka 505/2
80-320 Gdańsk

pn. – pt. 8.00 – 20.00

MediRaty