Blog  

WSZYSTKO O EKSTRAKCJI (USUWANIU) ZĘBÓW

CZĘŚĆ 2

Jak Ratujemy Zęby “Skazane” na Usunięcie

Co miesiąc trafia do nas kilkadziesiąt Pacjentów ze skierowaniem na usunięcie zęba. 50% zębów, z takich przypadków jesteśmy w stanie uratować!

Co jest powodem pochopnie wydawanych skierowań na ekstrakcje?

Niestety najczęstszym powodem jest brak doświadczenia, specjalistycznej wiedzy lub odpowiedniego sprzętu, ponieważ lekarze widząc głębokie uszkodzenia zębów (poniżej brzegu dziąsła) dochodzą do powszechnej konkluzji, że w takich warunkach nie ma szans na efektywną rekonstrukcję.
Tymczasem istnieją już algorytmy leczenia, które pozwalają na skuteczne dokonanie rekonstrukcji zębów, nawet bardzo głęboko uszkodzonych.

 

Tymczasem istnieją algorytmy skutecznego leczenia zębów bardzo głęboko uszkodzonych

W tym tygodniu zgłosił się do nas Pacjent ze skierowaniem na ekstrakcje zęba, lekarz postawił diagnozę, że ze względu na złamanie poniżej brzegu dziąsła konieczne jest usunięcie i ewentualna rekonstrukcja na bazie implantu.

Po analizie przypadku, zdecydowaliśmy się na ratowanie zęba.  

W pierwszej kolejności, skupiliśmy się na odpowiedniej plastyce dziąsła tak, aby uwidocznić koronę zęba do punktu złamania. 

Mając odpowiedni dostęp do uszkodzenia przeprowadziliśmy niezwykle precyzyjne leczenie kanałowe pod mikroskopem i wzmocniliśmy ząb wkładem koronowo-korzeniowym. 

Mając solidnie przygotowany fundament przeszliśmy to realizacji estetycznej odbudowy protetycznej.

 

W rezultacie:

  1. Pacjent ma nadal swój ząb, a nie protezę
  2. ząb jest martwy ale zawieszony w siatce włókien ozębnej, co powoduje, że nadal się go czuje w odróżnieniu do implantu
  3. rozwiązanie jest tańsze niż wszczepianie implantów
  4. Pacjent odbył mniej wizyt, spędził mniej godzin na fotelu

Stosując nowoczesne algorytmy leczenia, obecnie jesteśmy w stanie ratować zęby uszkodzone jeszcze głębiej niż w tym przypadku, jak również zęby zniszczone procesem próchnicowym. 

Dlaczego zawsze lepiej mieć “swoje” zęby?

Wspominamy o tym, w co drugim naszym felietonie, żaden implant i proteza nie są tak trwałe jak nasze własne, organiczne zęby. Naturalna tkanka jest najcenniejszym materiałem, z jakim w stomatologii mamy do czynienia, dlatego zawsze walczymy o każdy jej milimetr.

Nawet martwy ząb “czuje” ponieważ jest zawieszony w siatce włókien ozębnej, ta siatka trzyma ząb w zębodole, który jest unerwiony. W odróżnieniu od rekonstrukcji na implantach taki ząb daje naturalne czucie. 

Rekonstrukcje na naturalnych elementach Pacjentów, które szybko się goją i są mniej narażone na powikłania.


Najlepszą radą jaką możemy dzisiaj Państwu dać to zawsze zasięganie drugiej opinii lekarskiej, technologia jest wielkim sprzymierzeńcem medycyny, wachlarz możliwości jest coraz szerszy, dzięki temu możemy skuteczniej i mniej inwazyjnie realizować leczenie z poszanowaniem tkanki naszych Pacjentów. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Zaplanuj swoje leczenie
 w naszej Klinice:

Dr n. med. Ewa Chomik

Dr n. med. Piotr Chomik

POLECANE POSTY

Aleja Grunwaldzka 505/2
80-320 Gdańsk

pn. – pt. 8.00 – 20.00

MediRaty