Metamorfozy 

Młoda, niezwykle atrakcyjna Pacjentka z bardzo startymi zębami.
Całość rekonstrukcji protetycznej widowiskowa, precyzyjna i niezwykle dopracowana.

Uśmiech Pacjentki zaprojektowaliśmy w oparciu o rysy twarzy, układ ust, a wszystko to zobrazowaliśmy na zdjęciach fotograficznych. Bo nic tak nie oddaje obrazu i wizerunku jak fotografia … Digital smile design (DSD) daje możliwości wizualizacji różnych koncepcji leczenia protetycznego i efektów estetycznych możliwych do osiągnięcia, które wspólnie z Pacjentem możemy przedyskutować, ocenić i wybrać. Kiedy przystępujemy do leczenia? Kiedy razem z Pacjentką, z entuzjazmem i iskrą w oczach mówimy: „Mamy to! Ten efekt jest boski! Tak! Marzę, aby tak wyglądać!” Całość rekonstrukcji niezwykle widowiskowa, precyzyjna i dopracowana. Jeden z najpiękniejszych obrazów ceramiki eMax, mieniącej się wszystkimi kolorami tęczy, jaki można zobaczyć w laboratorium. Idealna rzeźba powierzchni licowej.

Kopiujemy naturę.

Pacjent 19 lat, w tak młodym wieku wystąpiły liczne braki zębowe, źródło ogromnych kompleksów.
 Utrudnienia w prostych czynnościach, jak choćby jedzenie, mówienie czy uśmiech.
Przeprowadzono pełną rehabilitację uzębienia.

Pacjent zgłosił się na konsultację leczenia protetycznego. Jego problemem był brak prawidłowo wykształconych zębów, związany z chorobą, dysplazją ektodermalną. Skutkiem czego były utrudnienia w prostych czynnościach, jak choćby jedzenie, mówienie czy uśmiech. Konieczna była pełna rehabilitacja uzębienia. Wykonaliśmy zdecydowanie, jeden z najtrudniejszych planów leczenia. Niezwykle trudne było wyznaczenie płaszczyzny protetycznej, czyli prawidłowej linii uzębienia, czy odtworzenie kształtu i formy zębów oraz warunków zgryzowych. Wykonany wirtualny projekt uśmiechu i tzw. wax-up przerósł najśmielsze oczekiwania Pacjenta. Precyzyjny. Estetyczny. Funkcjonalny. Leczenie było niezwykle rozbudowane i wieloetapowe. Po zakończeniu etapu diagnostycznego, w pierwszej kolejności skorygowaliśmy dziąsło, wydłużając korony zębów. Następnie, oszlifowano zęby i usunięto przetrwałe zęby mleczne. Aby stworzyć harmonijny i funkcjonalny uśmiech, przeprowadzono szereg bardzo zaawansowanych procedur protetycznych. Kolejnym etapem były zabiegi chirurgiczne. Wykonaliśmy przeszczepy nabłonkowo – łącznotkankowe z podniebienia, w celu odtworzenia objętości dziąsła, dzięki czemu udało nam się stworzyć harmonijne i estetycznie wyglądające linie dziąseł. 

Praca ostateczna to uzupełnienia wsparte na filarach zębów własnych Pacjenta. Zaangażowanie całego Zespołu składającego się z chirurga, protetyka oraz technika dentystycznego, pozwoliło na osiągniecie tego niezwykłego efektu leczenia! Dla Pacjenta zaczęło się nowe, lepsze życie, a jego uśmiech – bezcenny! To dla nas największa nagroda!

Niezwykle obszerna diagnostyka i planowanie. Pół roku leczenia.
 Taki efekt jest możliwy tylko dzięki ścisłej współpracy Pacjenta z całym Zespołem.

Pacjentka zgłosiła się w celu poprawy uśmiechu, kształtu zębów oraz zmiany ich barwy. Przeprowadzona wnikliwa diagnostyka, pozwoliła na uwidocznienie przetrwałych, zatrzymanych zębów mlecznych. Zaplanowano wykonanie licówek w obrębie zębów przednich, a w celu dobudowy brakujących zębów bocznych zdecydowano o wykonaniu dwóch mostów protetycznych wspartych na zębach własnych Pacjentki.
Mało kto wie, że za pięknym efektem estetycznym uzupełnień protetycznych stoi również osoba, której z reguły w gabinecie stomatologicznym nie ma. Osoba, która w swoim laboratorium godzinami w skupieniu pracuje, aby odtwarzany ząb był naturalny, ucharakteryzowany oraz idealny w swojej formie i kształcie. Technik dentystyczny to taki cichy bohater, którego wrażliwość artystyczna pozwala na tworzenie pięknych, naturalnych zębów. Ważnym jest, aby korzystał z materiałów najlepszej jakości. Przecież to uzupełnienia na lata, które muszą zachować niezmienny efekt estetyczny, muszą być trwałe i z upływem czasu tak samo piękne jak w dniu ich oddania.

Dzień, w którym cementujmy gotową, niezwykle dopracowaną pracę jest bardzo wyjątkowy! To uśmiech i zadowolenie Pacjenta są dla nas najważniejsze.

Pacjentka z lewostronnym rozszczepem wargi górnej i kości wyrostka zębodołowego . Ogromnym wyzwaniem było stworzenie naturalnie i ładnie wyglądających uzupełnień, zarówno jeśli chodzi o korony zębów, jak i linię dziąsła.
Ogrom pracy, zaawansowane planowanie, diagnostyka oraz wspólne analizy całego Zespołu zaangażowanego w leczenie, zaowocowały odtworzeniem pięknego uśmiechu!

Zdarzają się sytuacje, w których prowadzimy leczenie w niezwykle trudnych warunkach, które nie wróżą idealnych efektów. Dziąsło z racji rozległości przebytych już wcześniej zabiegów, przy każdym zębie miało inny kolor, zaś blizny pozabiegowe uniemożliwiały dalsze estetyczne modyfikacje tej okolicy. Dążąc do ideału trudno pogodzić się nam z kompromisami, które są efektem wcześniejszego – nieskutecznego leczenia. Jednak zawsze suma detali musi dawać pacjentowi komfort funkcjonowania i możliwie najładniejszy uśmiech. Z uwagi na trudne warunki podjęliśmy decyzję o wykonaniu konwencjonalnego mostu protetycznego, wspartego na zębach własnych Pacjentki.

Aby ukryć defekt dziąsła i ubytek tkanki kostnej w newralgicznym miejscu, zdecydowaliśmy się na wykorzystanie tzw. maski dziąsłowej. Ogromne znaczenie miało pokrycie krytycznego obszaru estetycznym, naturalnie wyglądającym mostem porcelanowym. Ostatecznie uzupełnienie braku tkanek dziąsła i kości zastąpiliśmy maską dziąsłową.

Przykład pracy pokazujący, jak można pomóc Pacjentom, z podłożem wad rozwojowych.
Kolejny szczęśliwy Pacjent. Na samym końcu leczenia – eksplozja radości i ten uśmiech, który wynagradza najtrudniejsze i naprawdę wymagające leczenie. Mamy to!

A co kiedy jeden z przednich zębów nie wyrośnie?
Dzisiaj chcemy opowiedzieć o skomplikowanej metamorfozie, z której jesteśmy bardzo dumni.

Zgłosiła się do nas Pacjentka, u której nie wyrosła dwójka po prawej stronie. 12 lat temu Pacjentka miała już wykonaną rekonstrukcję. Praca została zrobiona poprawnie, ale była obarczona pewnymi ograniczeniami. Była niesymetryczna, nieharmonijna, a preparacja przygotowawcza była agresywna. (W oparciu o dzisiejszą technologię preparację można zredukować nawet o 40%).

Po zdjęciu starej rekonstrukcji, przygotowaliśmy zęby pod pracę tymczasową, a następnie rozpoczęliśmy proces dopasowywania pracy finalnej, które trwało 6 tygodni. Przez ten czas zbieraliśmy wszystkie dane związane z prawidłowym odtworzeniem funkcji, a Pacjentka mogła spokojnie, według swojego uznania przekazać nam uwagi związane z estetyką. Zawsze podkreślamy jak istotne na tym etapie są: skrupulatność, precyzja i brak pośpiechu. To bardzo ważne, aby pozwolić zębom “popracować” obserwując efekty, oraz aby dać Pacjentom czas, żeby mogli z każdej strony, w każdym świetle i każdym aspekcie zobaczyć swój docelowy uśmiech. Kiedy wiedzieliśmy, że wszystko jest idealnie dopasowane i w stu procentach satysfakcjonujące estetycznie rozpoczęliśmy pracę z Premium LAB Laboratorium Dentystyczne, aby stworzyć finalną rekonstrukcję pełnoceramiczną.

Efekt: symetryczny, harmonijnie wpisany w rysy twarzy, uśmiech, na którym pięknie odbija się światło. Zęby zyskały prawdziwie naturalny kolor, kieł stał się ładną, smukłą dwójką, a dzięki idealnie dopasowanym punktom stycznym między jedynkami, dziąsło naturalnie wypełniło, puste dotąd, ciemne miejsca pomiędzy zębami.

Z radością stworzyliśmy, kolejny, piękny, naturalny i zdrowy uśmiech.

Metamorfoza, którą chcemy dzisiaj pokazać to nie tylko piękna rekonstrukcja, to także refleksja nad tym, jak ważne jest holistyczne podejście do Pacjenta, oraz jak istotne jest zawsze dbanie o najwyższą jakość.

Pacjentka, która zgłosiła się do nas miała bogatą historię doraźnego leczenia u różnych lekarzy, ale bez pomysłu na estetykę całości. Miała wszczepione implanty w łuku górnym (1 implant), oraz dolnym (4 implanty), na nich były oparte rekonstrukcje, które miały już swoje lata.

Stworzyliśmy szczegółowy plan leczenia, usunęliśmy wcześniejsze rekonstrukcje i mieliśmy przyjemność przekonać się, że wszczepione 20 lat temu implanty były jakości premium, a praca chirurga została wykonana bez zarzutu. Mogliśmy zatem w oparciu o nie z powodzeniem kontynuować dalsze leczenie. Po prawej stronie łuku założyliśmy precyzyjnie zaprojektowany most i skoncentrowaliśmy się na tym, aby bardzo dokładnie ukształtować dziąsło, celem był naprawdę naturalny, harmoniczny wygląd całości. ⁣

Po prawej stronie okazało się, że pod jedną z plomb kryje się bardzo zaawansowany stan zapalny. Niestety zęba nie udało się uratować, zatem do implantu w pozycji zęba 3 przykręciliśmy koronę z ze specjalną częścią do zamocowania zęba 4. 
Po tym nastąpił ponownie bardzo precyzyjny proces kształtowania dziąsła.⁣ W łuku dolnym, na istniejących implantach umieściliśmy po bokach nowe, piękne rekonstrukcje, a, żeby całość wyglądała harmonicznie, w odcinku przednim umieściliśmy pojedyncze licówki. Rezultat: Teraz wszystkie elementy są do siebie idealnie dopasowane, razem tworzą spójną, estetyczną całość. Uśmiech jest naturalnie wpisany w twarz Pacjentki. 
Cieszymy się, że nasza skrupulatna w każdym szczególe praca przyniosła takie piękne rezultaty.

Morał z tej metamorfozy jest również taki, że zawsze warto oddawać swoje zdrowie w dobre ręce. Chirurg, który wszczepiał Pacjentce implanty 20 lat temu, wykonał kapitalną pracę używając materiałów najwyższej jakości, która znakomicie przeszła próbę czasu.
Dla odmiany lekarz, który wykonywał zabieg zachowawczy, pominął ognisko bakteryjne, lub nieprecyzyjnie założył wypełnienie, na wskutek jego błędu Pacjentka ostatecznie straciła zęba.

W przypadku zdrowia nigdy nie wolno iść na kompromis!

A co jeśli nie implanty?

Odbudowy protetyczne braków zębowych w odcinkach bocznych są trudne i wymagające. Istnieje kilka czynników decydujących o ostatecznym planie leczenia. W przypadku braku możliwości wykorzystania wszczepów (implantów) możemy posiłkować się pracami kombinowanymi, których wykonanie jest czasochłonne i niezwykle precyzyjne, zarówno na etapie laboratoryjnym, jak i klinicznym. 

Pacjentka zgłosiła się w celu poprawy estetyki swojego uśmiechu. Obszerna diagnostyka radiologiczna i obrazowa pozwoliły zaplanować leczenie uwzględniające:

 – subtelną korektę dziąsła zgodnie z koncepcją ‪#‎DSD‬‬‬‬‬ dla osiągnięcia harmonii przebiegu tkanki miękkiej i estetycznej proporcji przyszłych koron
 – uzupełniania protetyczne metalowo-ceramiczne w obrębie zębów własnych

– protezę szkieletową na zasuwach z interlockami dla odtworzenia braków zębów w odcinkach bocznych. 

Uwielbiam prace z kategorii tzw. “klasycznej protetyki”, łączące w sobie piękno ceramiki i techniczny aspekt metalowych elementów retencyjnych, co mimo zawiłej konstrukcji pozwoliło nam uzyskać bardzo dobry efekt estetyczny. Nieocenioną rolę w tworzeniu tej pracy mieli technicy dentystyczni z Premium Lab, którzy sprawili, że tradycyjne korony metalowo-ceramiczne wyglądają jak perełki pełnoceramiczne a ich techniczny aspekt zapięcia protezy, działa jak w szwajcarskim zegarku. Ogromna radość Pacjenta i moja wdzięczność, że współpraca może prowadzić do takich efektów! 

Because I love my job.

Nie zawsze spektakularne metamorfozy są rezultatem skomplikowanych procedur.
Zawsze jednak wymagają olbrzymiej precyzji.

W tym przypadku Pacjentka, która zgłosiła się do nas, miała bogatą historię rozległego leczenia zachowawczego. Niektóre zęby zostały zatrute podczas procedur endodontycznych, dlatego z czasem zaczęły zmieniać kolor.

 Nasze działania rozpoczęliśmy od wymiany wszystkich wypełnień na nowe, wzmocnione. Chcieliśmy mieć pewność, że skończona praca protetyczna będzie trwała i nie będzie musiała zostać naruszona, jeżeli okaże się, że któreś wypełnienie było nieprecyzyjne i mogłoby stać się powodem komplikacji. 

Następnie zajęliśmy się klasyczną protetyką, na zęby sieczne (jedynki i dwójki w górnym łuku) zostały nałożone piękne, precyzyjne stałe korony. Zęby boczne zostały skrupulatnie wybielone i oto uzyskaliśmy piękny, zdrowy i trwały uśmiech, który naszej Pacjentce dał wiele radości i dodał pewności siebie.

Moment, w którym nasz Pacjent po raz pierwszy widzi swój nowy uśmiech jest bezcenny.

Tej chwili zawsze towarzyszy olbrzymie szczęście, a czasami nawet wzruszenie. Spektakularne metamorfozy to efekt pracy szeregu osób pełnych pasji, motywacji i talentu. Osobą, która jako pierwsza i jako ostatnia widzi każdego naszego Pacjenta jest Doktor Ewa, to Pani Doktor ustala plan leczenia, dba pieczołowicie o każdy jego szczegół i bierze odpowiedzialność za efekt końcowy. Dzisiaj mamy przyjemność opisać leczenie, które zostało zakończone 2 tygodnie temu. 

Pacjentka zgłosiła się w celu wymiany rekonstrukcji wspartej na implantach. Implanty były wszczepione kilka lat temu, na zdjęciach radiologicznych widoczna była ich niepożądana (krzywa) pozycja. Kiedyś w zabiegach chirurgicznych podążano za tkanką kostną, w tej chwili pozycja implantów dyktowana jest pracą protetyczną. 

Problemem Pacjentki były odpryskujące fragmenty uzupełnienia zarówno w łuku górnym jak i dolnym, w rezultacie konieczność częstych napraw. Ten problem wynikał z problemów materiałowych, kompozyt odpadał od tytanu. Zaplanowane zostało wykonanie dwóch rekonstrukcji z tlenku cyrkonu licowanych ceramiką (materiały biozgodne) – podzielone na kilka części każda, aby uniknąć odprysków materiałów. Całość leczenia trwała 6 tygodni, wyeliminowaliśmy wszystkie czynniki, które powodowały degradacje poprzedniej rekonstrukcji. Poprawianie prac jest zawsze dużo bardziej skomplikowane, ale ów moment, o którym wspomnieliśmy w pierwszym zdaniu jest tego warty. Piękny uśmiech naszych Pacjentów daje nam dużo satysfakcji i motywacji do pracy.

Umów się na wizytę

Masz pytania lub potrzebujesz konsultacji? Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz, odpowiemy tak szybko, jak to możliwe.

Umów się na wizytę

Masz pytania lub potrzebujesz konsultacji? Zadzwoń do nas lub wypełnij formularz, odpowiemy tak szybko, jak to możliwe.

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach i zakresie zgodnymi z realizacją usług opisanych w Polityce prywatności. Wiem, że zgodę tą mogę w każdej chwili wycofać. Administratorem danych osobowych jest: Noir Dental Clinic Sp. z o.o. Sp. k. z siedzibą al. Grunwaldzka 505/2, 80-320 Gdańsk

    Aleja Grunwaldzka 505/2
    80-320 Gdańsk

    pn. – pt. 8.00 – 20.00

    MediRaty