Kilka kluczowych zagadnień aby uniknąć komplikacji na resztę życia.
1. Naturalna tkanka zębów jest najcenniejsza!
Naturalne zęby to najcenniejsza tkanka, z jaką spotykamy się w stomatologii. Żaden materiał, żadna rekonstrukcja nigdy nie będzie tak wytrzymała, funkcjonalna i komfortowa jak nasze własne zęby. Dobrego stomatologa, niezależnie od specjalizacji, poznasz po szacunku do naturalnej tkanki. Usuwanie zębów to zawsze ostateczność!
2. 50% zębów skierowanych do usunięcia można uratować!
Co miesiąc do Noir trafia kilkudziesięciu Pacjentów ze skierowaniem na usunięcie zęba. Są to skierowania wydawane nierzadko “lekką ręką”. Po ich weryfikacji w Klinice okazuje się, że 50% zębów spisanych na straty można uratować! Dlatego najważniejsza rada, jaką możemy się podzielić, to aby w przypadku skierowania na ekstrakcję zawsze udać się na drugą wizytę i potwierdzić wydaną wcześniej diagnozę. Skutki są nieodwracalne, a rekonstrukcje protetyczne czasochłonne i kosztowne. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy usunięcie zęba jest konieczne.
Ważne, aby była to ekstrakcja atraumatyczna, czyli wykonana w taki sposób, który nie uszkadza otaczających ząb tkanek (kości i dziąsła).
3. Istnieje mit, że dobry dentysta usuwa zęby szybko.
Istnieje mit, że dobry dentysta usuwa zęby szybko. Nic bardziej błędnego. Ekstrakcja zębów musi być precyzyjna i delikatna, przeprowadzana minimalnie inwazyjnie i ostrożnie. Ząb często musi być podzielony na fragmenty, które następnie po kolei są usuwane z zębodołu. Niechlujnie, siłowo wykonana ekstrakcja często powoduje, że razem z zębem usuwane są fragmenty kości, co poważnie komplikuje perspektywę zabiegu implantologicznego. Siłowa ekstrakcja powoduje także ubytek tkanek miękkich (dziąsła), które później niezwykle trudno odtworzyć. W takim przypadku w ramach rekonstrukcji bardzo często pozostaje tylko wykonanie elementu protetycznego maskującego ubytek dziąsła. Przy dwóch-trzech inwazyjnie usuniętych zębach wyraźnie zmienia się kształt wyrostka zębodołowego, co znacząco wpływa na planowanie i przebieg zabiegów rekonstrukcyjnych i uzupełnień protetycznych. Wydłuża czas gojenia, czas całego leczenia oraz zwiększa koszty. Są to zatem poważne komplikacje, których można uniknąć dzięki prawidłowej, atraumatycznej ekstrakcji.
4. Usuwanie ósemek vs usuwanie zębów chorych
Wbrew powszechnej opinii relatywnie najprostsze i najszybsze są zabiegi usuwania zębów mądrości, czyli ósemek. W takich przypadkach mamy do czynienia najczęściej ze zdrowymi zębami, które łatwo dzieli się na części i wyciąga. Sytuacja komplikuje się w przypadku zębów, po leczeniu kanałowym. Są to zęby martwe, a zatem kruche, które często zrastają się z kością, dlatego podczas nieprecyzyjnego zabiegu usuwania istnieje ryzyko uszkodzenia także części kostnej. W takich przypadkach żaden odpowiedzialny chirurg nie powinien się śpieszyć. Trzeba działać ostrożnie i precyzyjnie. Niestety nie zawsze tak się dzieje, wiemy o tym, ponieważ często trafiają do nas Pacjenci po nieudanych, niedokończonych ekstrakcjach, które nasi Chirurdzy (Doktor Piotr, Doktor Natalia i Doktor Zuza) muszą korygować.
5. Czy zbieg będzie wykonywany w warunkach jałowych?
Jakim sprzętem?
Niezwykle ważne jest naturalnie, aby cały zabieg był wykonany w warunkach jałowych oraz z użyciem odpowiedniego sprzętu. Technologia w stomatologii ma kluczowe znaczenie dla końcowego rezultatu. W Noir do ekstrakcji używamy najwyższej klasy narzędzi ręcznych i mechanicznych oraz piły piezoelektrycznej.
6. Usuwanie czwórek pod leczenie ortodontyczne
Jednym z zagadnień związanych z ekstrakcją zębów, o które pytają Pacjenci jest także usuwanie przedtrzonowców (głównie czwórek) przed leczeniem ortodontycznym w przypadkach, kiedy w szczęce górnej brakuje miejsca, aby pomieścić w odpowiednim porządku wszystkie zęby. Tutaj również zawsze zalecamy zasięgnąć opinii drugiego lekarza. W przypadku odpowiednio młodych Pacjentów coraz częściej jako alternatywę stosuje się leczenie poszerzające podstawę kostną (poszerzające podniebienie) poprzez założenie aparatu hyrax orto.
7. Nie wstydź się zadawać pytań!
Nasze naturalne zęby to niezwykle trwałe i cenne tkanki. Czasami nieroztropne, zbyt pospieszne działanie bez odpowiedniego przygotowania, pogłębionej diagnozy, odpowiedniego sprzętu może doprowadzić do pochopnego lub nieprecyzyjnego usunięcia zęba, a w rezultacie do poważnych komplikacji i kosztów.
Dlatego zawsze warto być dobrze poinformowanym, a podczas wizyty nigdy nie należy się wstydzić zadawania pytań. Dobry lekarz zawsze wie, co robi i umie to klarownie wytłumaczyć.
Jeżeli nasuwają się wątpliwości, wtedy (napiszemy to jeszcze raz) koniecznie należy zasięgnąć opinii drugiego lekarza.
Przeczytaj: Jak Ratujemy Zęby “Skazane” na Usunięcie
- 24 stycznia, 2022
- 13:32
Zaplanuj swoje leczenie
w naszej Klinice:
POLECANE POSTY
Masz pytania?
Zadaj je jednemu z naszych specjalistów:
Dr n.med. Piotr Chomik
Lek. dent. Mateusz Borowy