Blog  

WSZYSTKO CO POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ O WYBIELANIU

Kiedy  w latach dziewięćdziesiątych pojawiły się w Polsce pierwsze pasty wybielające, wiele osób od razu udało się do sklepów, aby je zakupić w oczekiwaniu na wspaniałe efekty. Kolor ich zębów nie zmienił się, w zamian za to, w przypadku osób, które zbyt często owe pasty stosowało wykształciła się nadwrażliwość na ciepło, zimno oraz kwaśne i słodkie pokarmy.

 

PASTY WYBIELAJĄCE TO MIT!

Pasty wybielające to mit, w większości nie zawierają środków o charakterze wybielającym, ich działanie polega na ścieraniu wszelkich osadów, a przy okazji także szkliwa zębów. Dużo lepsze efekty osiąga się stosując codzienną higienę jamy ustnej oraz poddając się regularnie zabiegom higienizacji, które skutecznie, oraz w sposób nieinwazyjny usuwają wszelki osad, kamień nazębny oraz płytkę bakteryjną.

Mitem jest również popularna opinia, że dzięki zabiegom wybielającym nasze zęby staną się śnieżnobiałe. Każdy z nas ma określony kolor zębów, ten kolor to nasza “tabula rasa”. W zależności od stylu życia, standardów zabiegów higienicznych, spożywanych pokarmów oraz po prostu na skutek upływającego czasu, kolor naszego uzębienia się zmienia.

 

HOLLYWOOD SMILE TO PRACA PROTETYKA

Dzięki wybielaniu możemy przywrócić zębom ich oryginalny, pierwotny kolor i pozbawić je przebarwień, jednak jeżeli ktoś liczy na uzyskanie odcienia BW (ang. bleach white) w skali kolornika Vita to powinien udać się do Protetyka. Hollywood Smile to dzieło Protetyka, a nie skutek wybielania zębów.

METODY WYBIELANIA

Przez oferty klinik dentystycznych przewinęło się kilka metod wybielania, z których naszym zdaniem warte uwagi są dwie. 

Pierwszą z nich jest metoda nakładkowa.

W ramach zabiegu przygotowuje się specjalną nakładkę, do której Pacjent samodzielnie aplikuje środek wybielający, następnie zakłada ją codziennie na określoną ilość czasu przez okres dwóch tygodni.

 
W naszej Klinice nie stosujemy tej metody z dwóch względów:

-Po pierwsze, przy stosowaniu nakładek nie mamy bezpośredniego wpływu na efekt końcowy, nie wiemy czy uzyskany odcień będzie dla Pacjenta satysfakcjonujący.

-Po drugie, pomimo tego, że nakładki zawsze są precyzyjnie dostosowane do Pacjenta istnieje ryzyko wycieku środka wybielającego i uszkodzenia dziąseł.

Druga metoda to wybielanie lampą Beyond. 

W tym przypadku najpierw zabezpiecza się dziąsła specjalnym preparatem, który zastyga i tworzy dla nich skuteczną warstwę ochronną. Następnie aplikuje się środek wybielający i naświetla zęby lampą. Procedura jest całkowicie bezbolesna, a przeprowadzona zgodnie z protokołem nie tworzy żadnego ryzyka podrażnień czy uszkodzeń. pH środka wybielającego jest dostosowywane do pH w jamie ustnej Pacjenta, aby wykluczyć ryzyko zniszczenia szkliwa, cała procedura jest wykonywana pod nadzorem specjalisty, co daje nam pełną kontrolę w odniesieniu do oczekiwanego efektu, który uzgadniany jest w ramach rozmowy przed zabiegiem. 

Efekty są widoczne od razu po wyjściu z gabinetu, niemniej stabilizują się w ciągu następnych dwóch tygodni, dlatego niezwykle ważne jest przestrzeganie tzw. „białej diety”, czyli spożywania pokarmów bezbarwnych lub białych.

Wybielanie można stosować również w przypadku zębów po leczeniu kanałowym (endodontycznym), które wskutek braku odżywiania z czasem ciemnieją. Obecnie jesteśmy w stanie wyrównać ich barwę z barwą zębów zdrowych. 

Tak jak to było wspomniane na wstępie efekt śnieżnego Hollywood Smile nie da się uzyskać poprzez wybielanie. Jest to domena Protetyki, niemniej warto podkreślić, że odtworzenie pierwotnego odcienia zębów jest niezwykle ważne przed leczeniem protetycznym. Należy pamiętać, że podczas zabiegu wybielania zmienia się wyłącznie barwa zębów, barwa licówek czy koron pozostaje niezmienna. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Zaplanuj swoje leczenie
 w naszej Klinice:

Dr n. med. Ewa Chomik

Dr n. med. Piotr Chomik

POLECANE POSTY

Aleja Grunwaldzka 505/2
80-320 Gdańsk

pn. – pt. 8.00 – 20.00

MediRaty