Blog  

ORTODONCJA DLACZEGO JEST TAK ISTOTNA?

Ortodoncja kojarzy się potocznie ze stomatologią estetyczną. Najczęściej na wizytę do ortodonty trafiają osoby, które nie są zadowolone z ułożenia lub uszeregowania swoich zębów. Niemniej tak jak często powtarzamy w naszych felietonach, w stomatologii efekty estetyczne są niejako “skutkiem obocznym” prawidłowo odtworzonej funkcji. 

Niedawno zakończyliśmy rekonstrukcje protetyczną górnego łuku, u Pacjentki dotkniętej chorobą genetyczną.  Efekty były naprawdę spektakularne, ale bez odpowiedniego leczenia ortodontycznego, oraz zabiegu ortognatycznego taka rekonstrukcja nie byłaby możliwa. 

Zobacz metamorfozy protetyczne zrealizowane w naszej Klinice

Niektóre nieleczone wady zgryzu, czy nieprawidłowości zębowe na codzień mogą nie powodować wyraźnie odczuwalnego dyskomfortu, ale codziennie “pracują” na przyszłe problemy, których usuwanie w przyszłości będzie dużo bardziej skomplikowane.

Dlatego naszym zdaniem każdy powinien przynajmniej raz w życiu pojawić się na konsultacji u ortodonty.  Wizyta, oraz leczenie jest bezbolesne, ale wymaga czasu. Biorąc pod uwagę, że czasami przygotowanie ortodontyczne pod rekonstrukcje  protetyczne może trwać dwa lata, nie warto takiej wizyty odkładać “na później.” 

KOMU POLECAMY ZAŁOŻENIE APARATU ORTODONTYCZNEGO?

Leczenie ortodontyczne aparatami stałymi możliwe jest do przeprowadzenia zarówno u młodzieży, jak i osób dorosłych. Nie ma górnej granicy wieku leczenia ortodontycznego. Również Pacjenci z brakami zębowymi mogą korzystać w pełni z zalet takiego leczenia, aby na przykład odtworzyć właściwą ilość miejsca dla przyszłych uzupełnień protetycznych. Z kolei dzieci z wadami zgryzu, u których występuje uzębienie mleczne lub mieszane, mogą być leczone aparatami ruchomymi. 

Mówiąc najprościej, aparaty ortodontyczne dają możliwość przywrócenia prawidłowych warunków zgryzowych zarówno w wieku dziecięcym, młodzieżowym,
jak i u Pacjentów dorosłych, a nawet u osób starszych. 

Nieodłącznym elementem zabiegów chirurgicznych w jamie ustnej jest mniejszy lub większy obrzęk tkanek po zabiegu. Może on powodować dyskomfort Pacjenta, zatem jest to również element, z którym staramy się walczyć. Oprócz minimalnie inwazyjnej techniki zabiegowej, która zawsze jest dla nas standardem, stosujemy również leki przeciwobrzękowe, których podawanie rozpoczynamy już przed zabiegiem. Dawka i czas stosowania są również ustalane indywidualnie, zależnie od Pacjenta, rozległości i czasu trwania zabiegu. 

PO CO ZAKŁADAMY APARATY ORTODONTYCZNE NA ZĘBY?

Aparat ortodontyczny, mocowany na zębach Pacjenta, dzięki wykorzystaniu niewielkich sił działających na zęby oraz ich aparat zawieszeniowy w jamie ustnej, powoduje stopniowe doprowadzanie zębów do ich prawidłowej pozycji w łukach szczęki i żuchwy. Kluczem do sukcesu i uniknięcia powikłań jest umiejętne dobranie zakresu sił i czasu leczenia, aby nie doszło do uszkodzenia tkanek zęba oraz przyzębia. Takie działanie daje szereg korzyści: uzyskanie prawidłowych warunków zgryzowych dzięki prawidłowemu ustawieniu zębów w łukach, odtworzenie odpowiedniej ilości miejsca dla uzupełnienia braków zębowych, zamknięcie luk po utraconych zębach jako alternatywa dla uzupełnień protetycznych oraz przygotowanie Pacjentów z bardziej zaawansowanymi wadami do leczenia chirurgicznego (tak zwanej chirurgii ortognatycznej).

CO NAS WYRÓŻNIA?

W Noir Dental Clinic przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego każdy Pacjent jest bardzo dokładnie diagnozowany, zarówno klinicznie, jak i radiologicznie. Na pierwszym spotkaniu z lekarzem ortodontą zbierany jest bardzo szczegółowy wywiad, podczas którego ustalana jest możliwa przyczyna wady oraz ogólny stan zdrowia. Określane są potrzeby ewentualnych konsultacji z zakresu innych specjalizacji (chirurgii stomatologicznej, szczękowo-twarzowej, protetyki, periodontologii). Wykonywana jest pełna diagnostyka radiologiczna (zdjęcie ortopantomograficzne, cefalometryczne, tomografia wolumetryczna w razie konieczności). Pobierane są wyciski do wykonania modeli zgryzowych oraz fotografie twarzy i warunków zgryzowych. Na podstawie zebranych informacji oraz przeprowadzonych konsultacji określane są indywidualne potrzeby lecznicze i Pacjent otrzymuje przygotowany indywidualnie dla niego plan leczenia, który jest omawiany tak, aby zrozumiała była potrzeba przeprowadzenia wszystkich zaproponowanych etapów leczenia. Odpowiednio przygotowany plan leczenia pozwala nam również precyzyjnie określić końcowe rezultaty, tak aby efekty były harmonijnie wpisane w twarz Pacjenta.

Naszą dewizą jest, aby na żadnym etapie leczenia nie było sytuacji, w której Pacjent nie ma świadomości konieczności przeprowadzenia danego etapu terapii. Nierzadko okazuje się, że założenie aparatu ortodontycznego musi poprzedzić leczenie z zakresu innych specjalizacji (stomatologii zachowawczej, chirurgii, periodontologii). Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego każdy Pacjent poddawany jest zabiegowi higienizacji, aby zminimalizować ryzyko powstawania ognisk próchnicy w trakcie noszenia aparatu. 

Lecząc naszych Pacjentów zawsze kierujemy się nadrzędną zasadą, aby nie naruszać fizjologii tkanek. Nie przyspieszamy leczenia w sytuacjach, gdy wiązałoby się to z przekroczeniem zdolności regeneracji tkanek, nie omijamy również żadnych zaplanowanych etapów leczenia. Robimy to z szacunku dla biologii, fizjologii oraz naszych Pacjentów.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Zaplanuj swoje leczenie
 w naszej Klinice:

Dr n. med. Ewa Chomik

Dr n. med. Piotr Chomik

POLECANE POSTY

Aleja Grunwaldzka 505/2
80-320 Gdańsk

pn. – pt. 8.00 – 20.00

MediRaty