Jak Przygotować Dziecko do Pierwszej Wizyty u Stomatologa

Przeczytanie tego tekstu zajmie Ci 5 minut.

Stan zębów dzieci w Polsce budzi niepokój. Według raportu “Zęby na 6!” 82% sześciolatków ma próchnicę, w przypadku dzieci w wieku 10 lat jest to już 86%!
Ponadto średnio każde z tych dzieci ma aż trzy zęby uszkodzone próchnicą!
To oznacza, że statystycznie osiem na dziesięć dzieci będzie musiało udać się na wizytę do stomatologa przed ukończeniem 10 lat, na średnio trzy leczenia zachowawcze.

Zdrowe zęby naszych dzieci mają bezpośredni wpływ na ich ogólne zdrowie, zadbane zęby mleczne, które wypadną w naturalnym cyklu, a nie zostaną wyrwane ze względu na zaniedbaną próchnicę zaoszczędzą nam w późniejszej perspektywie zarówno czasu jak i wydatków związanych z leczeniem ortodontycznym

Wizyta u dentysty dla dziecka wiąże się z stresem, gabinet jest zupełnie nowym, niezrozumiałym otoczeniem, w którym dzieją się niezrozumiałe dla dziecka rzeczy.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, że każde nasze działanie, z pozoru najmniej istotny gest lub ruch mogą spowodować, że albo uda się zdobyć bezgraniczne zaufanie małego Pacjenta, albo potrzeba będzie bardzo długiego czasu, aby przekonać ponownie dziecko do wizyt u dentysty. Chcielibyśmy tym samym zaprezentować Państwu kilka rad i wskazówek, jak rozmawiać z dziećmi przed tym potencjalnie stresującym dla wszystkich wydarzeniem, jakim jest pierwsza wizyta Państwa Pociechy u dentysty.

Po Pierwsze – Rozmowa

Zalecamy, aby uczciwie powiedzieć dziecku, przystępnym dla niego językiem, że wkrótce pójdzie z rodzicami do nowego znajomego, który sprawdzi, czy w buzi jest wszystko dobrze i zęby są zdrowe. Jest to ważne, ponieważ w buzi bardzo mało widać, a nowy znajomy ma specjalne światełko i lusterko, w których wszystko jest widoczne. Ważne jest, aby podkreślić, że rodzice dobrze znają tego znajomego, co daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, że nie jest to osoba obca. Poczucie bezpieczeństwa dziecka na każdym etapie rozmowy przygotowującej do wizyty u dentysty jest podstawą zdobycia zaufania dziecka przez lekarza. Rozwijająca się psychika dziecka sprawia, że ma ono obawę przed wszystkim, co nowe i nieznane, nie potrafi samo zracjonalizować wielu nieznanych zjawisk, stąd należy mu w tym pomóc i przedstawić wizytę u dentysty jako coś pozytywnego i niezwykle istotnego dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Można posłużyć się porównaniami do swoich pozytywnych doświadczeń z gabinetu stomatologicznego, opisać je, co skutecznie trafia do chłonnej wyobraźni małego Pacjenta i buduje pozytywny obraz nadchodzącego wydarzenia.

Dziecko u Stomatologa

Kliknij i Poznaj Lek. dent. Katarzynę Mrozik – Stomatologa Dziecięcego Naszej Kliniki

Po Drugie – Zabawa

Aby ułatwić dziecku wizualizację nadchodzącej wizyty i skuteczniej zbudować jej pozytywny obraz, można w formie zabawy, przy aktywnym udziale rodziców leczyć zęby ulubionym zabawkom  (misiom, lalkom). W sklepach dostępne są nawet zestawy edukacyjne, które ułatwiają takie przygotowanie, np. zestaw małego dentysty z ciastoliny.

Po Trzecie – Edukacja

Pozytywną stymulację wyobraźni dziecka, co pozwala zbudować poczucie bezpieczeństwa, można osiągnąć czytając bajki edukacyjne, w których bohaterowie przechodzą leczenie stomatologiczne, np. “Żyrafa Aldona idzie do dentysty”, “Ja chcę mojego zęba”, “Julka poznaje świat. Idę do dentysty”, “Kamyczek u dentysty”. Przykłady podobnych bajek i opowiadań dostepne są na www.bajki-zasypianki.pl

Dla starszych dzieci, aby zwiększyć poziom zainteresowania tematem, można zaproponować gry edukacyjne, dotyczące tematyki stomatologicznej. Można je znaleźć na www.ciufcia.pl, www.colgate.com

Stomatologia Dzicięca

Po Czwarte – Logistyka

Kluczowe dla dobrego przebiegu wizyty jest właściwe samopoczucie dziecka w jej trakcie. Humor dziecka może być albo naszym sprzymierzeńcem, albo może pokrzyżować nasze plany, mimo włożonego wcześniej trudu w przygotowanie małego Pacjenta do spotkania z dentystą. W miarę możliwości należy zatem umawiać wizytę na taką porę dnia, w której dziecko jest w najlepszym nastroju, nie jest zmęczone, ani głodne. W tej kwestii niezwykle istotny jest również nastrój rodzica oraz jego spokój. Należy zatem odpowiednio zaplanować zajęcia na dany dzień, aby nie spiesząc się na czas dotrzeć na wizytę. Niezwykle istotne jest w tym dniu unikanie wprowadzania nerwowej atmosfery, związanej na przykład z niepotrzebnym pośpiechem, czy korkiem na drodze. Takie sytuacje momentalnie udzielają się dziecku, powodując jego niepokój, co może przełożyć się na jego nastrój już na fotelu stomatologicznym.

Bardzo pomocny w oswajaniu dziecka z urządzeniami pracującymi w jamie ustnej podczas wizyty może okazać się zakup i użytkowanie elektrycznej szczoteczki do zębów. Odgłos jej pracy jest podobny do dźwięku wydawanego przez narzędzia stomatologiczne, zatem nie będzie to dla niego zaskoczeniem podczas leczenia.

Podobny efekt oswajający może mieć zabranie dziecka do dentysty w roli naszego towarzysza, kiedy to rodzic jest pacjentem. Dziecko widząc, że rodzic siedzi na fotelu, jest spokojny i nic go nie boli, naocznie przekonuje się, że leczenie stomatologiczne nie jest niczym złym, ani bolesnym.

Po Piąte  – Wizyta Adaptacyjna

Idealnie jest, gdy pierwsza wizyta dziecka u dentysty nie jest wizytą, podczas której konieczne jest wdrożenie leczenia z uwagi na występujące dolegliwości. Wówczas mamy odpowiednią ilość czasu do zagospodarowania na tzw. wizytę adaptacyjną. Mały Pacjent poznaje wówczas unit stomatologiczny, jeździ na fotelu stomatologicznym w górę i dół, poznaje dźwięk urządzeń stomatologicznych, uczucie, jakie wywołuje dmuchawka stomatologiczna, poznaje światło lampy stomatologicznej. Jednym słowem, oswaja swój układ sensoryczny z tym wszystkim, co może spotkać w gabinecie. Buduje swoje doświadczenie, dzięki czemu podczas następnej wizyty mało co może okazać się dla niego zaskoczeniem. Tym samym wzrośnie poczucie bezpieczeństwa.

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że tak jak nie ma uniwersalnej recepty na przyjmowanie małego Pacjenta w gabinecie stomatologicznym, tak nie ma uniwersalnego “patentu” na przygotowanie do takiej wizyty. Wierzymy jednak, że przytoczone powyżej porady pozwolą Państwu na ich adaptację i indywidualne dostosowanie do potrzeb i charakterów Waszych dzieci, aby czekająca Was (i nas) wizyta obfitowała jedynie w pozytywne doświadczenia.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Zaplanuj swoje leczenie
w naszej Klinice:


Dr n. med. Ewa Chomik

Czytaj więcej…


Dr n. med. Piotr Chomik

Czytaj więcej…

POLECANE POSTY






Ile 
Kosztuje 
Naturalny 
Ząb?







… a może leczenie kanałowe zamiast usuwania zęba?







Fizjoterapia Twarzy

Masz pytania?
Zadaj je jednemu z naszych specjalistów:


Lek. dent. Katarzyna Mrozik Stomatolog Dziecięcy / Endodonta

Czytaj więcej…


Lek. dent.  Filip Rafałko
Endodonta

Czytaj więcej…

OSTATNIE POSTY