Blog  

CO TO JEST ENDODONCJA?

To dziedzina stomatologii, zajmująca się leczeniem kanałowym zębów. Endodoncja wchodzi do gry, kiedy w wyniku nieleczonej próchnicy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Przez lata wokół tego zagadnienia narosło sporo mitów, z którymi spróbujemy się rozprawić.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Kiedyś leczenie kanałowe było rozciągnięte w czasie, wymagało kilku wizyt. Przed jego rozpoczęciem trzeba było zatruć ząb i czekać, aż dojdzie do umartwienia tkanek.
To wymagało czasu i bywało bardzo bolesne.

Obecnie możemy z cała odpowiedzialnością powiedzieć, że leczenie kanałowe, absolutnie nie jest bolesne, cała procedura jest wykonywana podczas jednej wizyty, w większości przypadków już na początku leczenia ząb jest martwy, więc nawet nie wymaga znieczulenia. Kiedy zaś podejrzewamy, że leczenie może być bolesne, Pacjent otrzymuje odpowiednie znieczulenie.

Endodoncja bez bólu jest standardem naszego postępowania.

Czy leczenie kanałowe jest skuteczne?

W ostatnich latach w endodoncji dokonał się ogromny postęp technologiczny. Dzięki zastosowaniu mikroskopów zabiegowych wiemy już, że morfologia kanałów korzeniowych jest bardzo zmienna i nie zawsze taka, jak to jest opisywane w podręcznikach. Dzięki zastosowaniu mikroskopu potrafimy dostrzec te wszystkie zmienności anatomiczne, w rezultacie jesteśmy w stanie skutecznie uratować zęby, których leczenie pod “gołym okiem” byłoby narażone na komplikacje i powikłania.
Również właśnie między innymi dzięki mikroskopom zabiegowym jesteśmy w stanie wykonać całą procedurę leczenia podczas jednej wizyty.

Dezynfekcja ultradźwiękami jest jedną z kluczowych metod, które technologia zaoferowała stomatologii. Dzięki niej możemy skuteczniej płukać korzenie, płyny dezynfekujące aktywowane ultradźwiękami przedostają się do wszystkich zakamarków, w ten sposób dużo skuteczniej niż wcześniej jesteśmy w stanie eliminować z nich bakterie.

Według takich standardów leczymy kanałowo w Noir Dental Clinic.
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

Zabiegi leczenia kanałowego są wykonywane w naszej Klinice przez:

Lek. dent. Katarzyna Morozik

Lek. dent. Filipa Rafałko

POLECANE POSTY

Zabiegi leczenia kanałowego są wykonywane w naszej Klinice przez:

Lek. dent. Katarzyna Morozik

Lek. dent. Filipa Rafałko

OSTATNIE POSTY

Aleja Grunwaldzka 505/2
80-320 Gdańsk

pn. – pt. 8.00 – 20.00

MediRaty