Blog  

DLACZEGO UZUPEŁNIENIA PROTETYCZNE SIĘ PSUJĄ?

Nieprawidłowe warunki zgryzowe.

Pękające uzupełnienia protetyczne, odpryskujące fragmenty porcelany, złamane licówki, korony, czy mosty. Te wszystkie nieprzyjemności, które mogą się zdarzyć, często wynikają z nieprawidłowych kontaktów w odcinkach bocznych uzębienia, które odpowiadają za funkcję, czyli gryzienie i żucie pokarmów. Przystępując do leczenia protetycznego pamiętajmy, że wrażenie estetyczne jest tak naprawdę wypadkową prawidłowo odtworzonej funkcji.

Przeczytaj komentarz do Metamorfoz znanych aktorów Hollywood.

Materiał ma znaczenie.


Istnieją różne rodzaje materiałów, z których możemy wykonywać uzupełnienia protetyczne: akryl, kompozyt i porcelana, zwana również ceramiką oraz grupa materiałów hybrydowych będących połączeniem np. porcelany z kompozytem. Najbardziej nietrwałe materiały to akryl i kompozyt, z uwagi na niską odporność mechaniczną, nietrwałą barwę i strukturę. Materiałem dedykowanym uzupełnieniom estetycznym jest porcelana. Nie zmienia barwy, formy i kształtu, a uzupełnienia wykonane z niej są piękne przez lata!

Zdrowy ząb filarowy jako podstawa sukcesu leczenia.

Pamiętajmy, że prawidłowa ocena zębów, na których planujemy wykonać pracę protetyczną jest kluczowa. Najważniejsza jest rozmowa z Pacjentem, a w dalszej kolejności skrupulatnie przeprowadzone badanie kliniczne, jak i radiologiczne. Szczególną uwagę zwracamy na zęby po leczeniu endodontycznym, które są bardziej narażone na powikłania mechaniczne w postaci złamania, czy pęknięcia. Odpowiednie ich przygotowanie, czyli wzmocnienie wkładem koronowo-korzeniowym jest podstawą do dalszych procedur związanych z leczeniem protetycznym. Pamiętajmy również, że zęby po leczeniu kanałowym, jako martwe filary, mogą z upływem lat ciemnieć. Nie zapomnijmy o tym przy doborze materiału, z którego wykonamy przyszłą pracę.

Planujmy z głową!

Nie zawsze licówka, choć najmniej inwazyjna, jest najlepszym wyborem. Możemy ją zaplanować i wykonać w sytuacji, kiedy nieznacznie chcielibyśmy poprawić kształt i kolor zębów. Zęby, które posiadają w swojej strukturze wypełnienia, mają ciemną barwę, wymagają większej preparacji (oszlifowania). Czasem bezpieczniej jest poszerzyć granicę preparacji – uzupełnienia protetyczne nie tylko mają być estetyczne, one przede wszystkim chronią zachowane tkanki zęba!

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email

POLECANE POSTY

Planujesz zabieg stomatologii estetycznej i masz wątpliwości?

Zadaj pytanie
dr n. med Ewie Chomik


    OSTATNIE POSTY

    Aleja Grunwaldzka 505/2
    80-320 Gdańsk

    pn. – pt. 8.00 – 20.00

    MediRaty